MHA Student Awards

Since the founding of the MHA program students have been recognized for excellence in academics and professional achievements. Read about some of the awards given to the students throughout the years.

The James A. Hamilton Award is given to the graduating student who has demonstrated the greatest promise of achievement, as voted on by those in the graduating class.

2019 Alexis Meyer
2018 Jacob Staley
2017 Krista Wall
2016 Christopher Folkersen
2015 Hannah Johnson
2014 Pedro Laraia
2013 Kathryn Thesing
2012 Nate Gladwell, Justin Rokser
2011 Robert Portwood
2010 David Henriksen
2009 Catherine Hinz
2008 David Gordon-Kamm
2007 David Batulis
2005 Jake Rosenberg
2004 Heather Swenson Maehren
2003 Jodi Rucker Capistrant
2002 Adam Berry
2001 Melissa Johnson
2000 Cari Stremick Worner
1999 Emily Miller Rice
1998 Richard Roth
1997 Karen Yuille White
1997 Daniel Steffen
1996 Karyn Taeyaerts
1995 Brian Kief
1994 Maureen Swan
1993 Trent Sterling
1992 Brian Schatz
1991 Steven Housh
1990 Joel Fagerstrom
1989 Edwin Ness
1988 Douglas Cropper
1987 Bonnie Marsh
1986 Daniel McGinty
1985 Nancy Davis Herlin
1984 Mary Ellen Wells
1983 Timothy Wemple
1982 Maureen O’Connor-Kodis
1981 Joseph Horton
1980 Scott Goodspeed
1979 Daniel Anderson
1978 Ann Schwind
1977 Pamela Tibbetts
1976 James Taylor
1975 Duane Heintz*
1974 David Fine
1973 Thomas Plantz
1972 Leigh Morris
1971 Lawrence Leaman
1970 Raymond Smith
1969 Jeptha Dalston*
1968 James Anderson
1967 Donald Davis
1966 Merlin Olson
1965 Kenneth Weaver
1964 Ronald Labott
1963 John G. King
1962 Donald Wegmiller
1961 Kenneth Johnson
1960 Charles Lindstrom
1959 Lawrence Hill*
1958 Lowell Vandervort
1957 Lloyd Detwiller*
1956 Ruth Stimson
1955 Edward Connors
1954 James Startzman*
1953 William Wallace*
1952 Vernon Harris
1951 James Mainguy
1950 Walter Dawson*
1949 Jerome Bieter*
1948 Owen Stubben*

In Recognition of The Best Clerkship Report

2019 Alexis Meyer
2018 Minna Montgomery
2017 Kayla Vinje
2016 Christopher Folkerson
2015 Hannah Johnson
2014 John Doyle
2013 Kathryn Thesing
2012 Justin Rokser
2011 Rachel Hartjes
2010 Lindsey Newanger
2009 Robert Sabin
2008 Steven Qu
2007 Catherine Klugherz
2006 Kara (Conway) Mulligan
2005 Pradipta Upadrashta
2004 Heather (Swenson) Maehren
2003 Marie (Dvorak) Brown
2002 Jon Rathbun
2001 Melissa Johnson
2000 John Dao
1999 Joshua Halverson
1998 Jeremy Pierotti
1997 Wayne Hartley
1996 Carrie Rohr Duda
1995 Tracie Ann Tam Tjapkes
1994 Steven Sauer
1993 Joanne (Geok-Lan) Tay-Yap
1992 Marie “Mimi” Modarress Davis
1991 Thomas O’Connor
1990 Patti (Thibedeau) Kneiser
1989 Keith Noll
1988 Zachary Meyer
1987 Mary Beth Eldredge, Paul Schofield
1986 Elizabeth McGough Danielson
1985 Nancy L. Davis Herlin
1984 Jack Bell
1983 Stephen Gerberding
1982 David Fant
1981 Bonnie Nelson Johnson
1980 Scott Goodspeed
1979 Margaret S. (Beiter) Cleary
1978 Donald Berglund
1977 John Kelley
1975 Gregory Hart
1974 Richard Norling
1973 William Maxwell
1972 Richard Taylor
1971 Stephen Williams
1970 Lawrence Leaman
1969 Terrance O’Rourke
1968 Sr. M. Diane Sledge
1967 Lowell Miller
1966 Dennis Moser
1965 W. Dennis Pederson*
1964 Lynn Boose
1963 David Hamry
1962 D. Lester Haymons
1961 John Kinnaird*
1960 Robert Holman*
1959 Lt. Victor Marcotte
1958 Lawrence Hill*
1957 Lowell Vandervort
1956 William Maloy*

In Recognition of The Best Management Project

2019
Rachel Kuhnly
Tory Robinett
Antonette Shockey
Kari Winning

2018
Brennan Mills
Emily Pyle
Pete Engler
Bridget Knight

2017
J. Tyler Christensen
Devin Lee
Luke McKee
Rachel Starkman
Grace Todd

2011
Seetha Gangadharan
Ryan Howard
Neesha Nerukar
Sarah White

2010
Joseph Anderson
Andrea Berg
Chad Dehner
Amanda Tufano

2009
Catherine Hinz
Maggie Horan
Archana Shinde
Jason Weaver
Ashley Zahm

2008
Bretty Grady
Suma Nair
Juliet Nguyen

2007
Heather (Jensen) Johnson
Mubina (Lahka) Piromohamed
Sussana Chang
Aaron Johnson

2006
Kelly (Ohman) Prachal
Emily Blomberg
Melissa Symanski
Danielle Heffner

2005
Gina (Ray) Hawley
Justine Ngo
Shay Strachan

2003
Matthew Hedtke
Heather Obermark
Pramoda Ramachandra

2002
Jayson Argyle
Adam Berry
Jason Cox
Jared Giles

2001
Christine Bakke
Jeremy Fitch
Kaine Kerkhoff

2000
Thor Nelson
Brian Rice
Brad Schipper

1999
Dylan Carroll
Heather (Williams) Smith
Mohammed Syed
Christopher Swanson

1998
Matt Koschmann
Jeremy Pierotti
Russell Williams

1997
Matthew Fay
Jacalyn Kawiecki
Laura (Silvagni) Maddy
Christopher Roth

1996
Jena (Graber) Hausmann
Vladimir Makatsaria
Lisa (Strunc) Peiser

1995
Tammy (Bamlett) Sherman
Matthew Bohan
Rhonda (Godtland) McGivney
Scott Walters

1994
Lynnette RauvolaBouta
Charles Jones
Craig Stout
Domonique VanGorder Hensler

1993
Cindy Engelking
Kristi Jo Hanson Lynn
Laura Kreosky

1992
Richard Chasinoff
Nancy (Golie) Jenkins
Jon Mertz
Sarah Miller

1991
Megan Miller Remark
Brent Phillips
David Simmons
Leah Vriesman

1990
Molly Acton
Patti (Thibideau) Kneiser
Rachelle (Heising) Schultz
Annette Tietz

1989
Margaret Burns
Deborah (Coplin) Schuhardt
Laura (Hannes) Ness
Keith Noll

In Recognition of Enthusiasm, Fraternalism, Selflessness

2019 Jon DeYoung
2016 Caleb Ahrns
2014 Lance Udy
2013 Autumn Chmielewski
Ryan Erdmier
2012 Rebecca (Cook) Bahnemann
2011 Neesha Nerurka
2010 Kathryn Potts
2009 Jason Weaver
2008 Brett Grady
2007 Corbett Jackson
2005 Gina Ray Hawley
2004 Yang Ya Lim
2003 Scott Terry
2002 Kevin Knoblock
2001 Joseph Fong
2000 Brian Rice
1999 Heather Williams Smith
1998 Russell D. Williams
1997 Danielle Heffner
1995 Patrick Bicknell
Angela Nielsen Cramer
Raul Gorospe
1994 Raymond (Clay) Ahrens
1993 Jeffrey Bard
1992 Brent Aberg
1991 Daniel Nelson
1990 Rick Holloway
1989 Keith Noll
1988 Julie Barr Sherman
1987 Dennis Swartzbaugh
1986 Thomas Littleton
1985 David Gawaluck
1984 Mary Gen Hagan Ledecky
1983 Joseph Kruse
1982 David Ping
1981 Alden Anderson
1980 George Creel II
1979 Russell Coleman
1978 Francis Wiesner
1977 Carol Kiecker
1976 Carole Bishop Smith
1975 John Pekenia
1974 John Meehan
1973 Thomas Plantz
1972 Lawrence Schneider

For Excellence in Teaching

Selected by:

Class of ’19 Bjorn Berg
Class of ’18 James Begun
Class of ’17 Sandra Potthoff
Class of ’16 David Feinwachs
Class of ’15 James Begun
Class of ’14 Richard Drill-Mellum
Class of ’13 Jean Abraham, PhD
Class of ’12 Jeffrey McCullough, PhD
Class of ’11 Gordon Mosser, MD
Class of ’10 Gordon Mosser, MD
Class of ’09 James Begun, PhD
Class of ’08 Jean Abraham, PhD
Class of ’07 Mara Mellum, MPA
Class of ’06 James Begun, PhD
Class of ’05 Steven Parente, PhD and John Reiling, MHA, PhD
Class of ’04 Mara Melum, MPA
Class of ’03 Jean Abraham, PhD
Class of ’02 Sandra Potthoff, PhD
Class of ‘01 Vernon E. Weckwerth, PhD
Class of ‘00 David Feinwachs, MHA, JD, PhD
Class of ‘99 Vernon E. Weckwerth, PhD
Class of ‘98 John Reiling, MHA
Class of ‘97 David Feinwachs, MHA, PhD, JD
Class of ‘96 Patrick Langan, MBA
Class of ‘95 Robert Connor, PhD
Class of ‘94 David Feinwachs, MHA, JD, PhD
Class of ‘93 John Nyman, PhD
Class of ‘92 Vernon E. Weckwerth, PhD
Class of ‘91 Timothy Nantell, PhD
Class of ‘90 Caryl Carpenter, PhD
Class of ‘89 W. Bruce Erickson, PhD
Class of ‘88 Ruth Styker-Gordon, MA
Class of ‘87 Vernon E. Weckwerth, PhD
Class of ‘86 Janet E. Porter, PhD
Class of ‘85 Terry Tranter, PhD
Class of ‘84 Michael Resnick, PhD
Class of ‘83 Gary W. Dickson, PhD
Class of ‘82 Daniel J. McInerney, Jr.
Class of ‘81 Robert M. Dickler, MHA

The Douglass Associates Scholarship was established in 1981 by Robert Douglass Associates, Inc. as an investment in the pursuit of excellence by the Minnesota Program. This scholarship is awarded annually to a second year student(s) who shows great merit and promise of early achievement.

2018 Jacob Staley
2017 Callie Heyne
2000 Michael Gibbs
1999 Matt Bell
1998 Abigail Wolden Sears
1997 Trent Green
1996 Jena Graber Hausmann
1995 Amy Seidell Cancelosi
1994 Maureen Swan
1993 Pam Zoeller
1992 Marie “Mimi” Modarress Davis
1991 Steven Housh
1990 David Link
1989 Edwin Ness
1988 William Collins
1987 Theodore Yank
1986 Daniel McGinty
1985 Nancy Davis Herlin
1984 Lynda Peterson Seasly
1983 Timothy Wemple

© 2015 Regents of the University of Minnesota. All rights reserved. The University of Minnesota is an equal opportunity educator and employer. Privacy Statement